Предлог платформе је листа орочених циљева које ће коалиција остварити у првој (и другој?) години мандата. Листа тема и рокова је први предлог Локалног фронта и представља само основу за почетак договора о коначном изгледу платформе који ће, надамо се, бити понуђен грађанима Ваљева. Као и до сада, руководимо се принципом консензуса, тако да ће платформа (или документ са називом који ће боље приказати оно што заједнички нудимо) бити резултанта напора свих учесника у договору.
(У зависности од датума проглашења резултата избора, теме предложене за поједина тромесечја вероватно ће морати да мењају места)
Прво тромесечје по конституисању Скупштине
Усвајање Плана развоја града до 2033.године, почетак пуне примене Локалног антикорупцијског плана, почетак спровођења Акционог плана побољшања квалитета ваздуха, почетак рада на Локалном регистру извора загађивања, именовање заштитника грађана, усвајање ребаланса буџета који ће омогућити финансирање наведених обавеза. (Наведене теме могу бити коришћене и као основа за заједнички наступ на јавној расправи о Нацрту буџета за 2024.годину).
У Плану развоја посебно место дати стварању услова да у Ваљеву остају и да се у Ваљево привлаче млади са вишим и високим образовањем.
Друго тромесечје
Отварање јавне расправе о изменама Статута града и Пословника Скупштине чији циљ је ограничавање овлашћења извршних органа и увођење казнених мера за ове органе за случајеве када не поштују одредбе о јавности рада и обавезе о подношењу извештаја о свом раду.
Почетак јавне расправе са циљем да се донесу конкретне мере заштите природе, најпре и посебно за реку Градац, за Дивчибаре и за Тешњар.
Оснивање јавног предузећа за управљање локалним и некатегорисаним путевима. Прописивање и наплата накнада за ванредни превоз.
Формирање анкетних одбора који ће испитати:
- трошење средстава града кроз најкрупније јавне набавке у претходне четири године
- трошење средстава из текуће буџетске резерве у истом периоду
- трошење средстава за јавно информисање у истом периоду
- одговорност функционера скупштине и градске управе за неспровођење Локалног антикорупцијског плана
Треће тромесечје
Почетак јавне расправе о положају и раду јавних градских предузећа, Анализа реализације пројекта „Каленић”, планирање дефинитивног уклањања и рекултивисања депоније на Колубари. Разматрање пројекта обједињавања јавних предузећа у једно или два са сличним или комплементарним делатностима.
Израда прецизне анализе положаја града у расподели подстицајних средстава из буџета Републике и формулисање захтева да се тај положај поправи. (Подаци АПР показују да највећа средства сада добијају београдске општине и Нови Сад!).
Израда анализе рада здравствених установа у граду, утврђивање њихових ограничења и недостатака, отварање поступка да се уочени проблеми превазиђу у садејству са надлежним органима Републике.
Сличан поступак отворити и код положаја и стандарда предшколских и образовних установа. Сачинити анализу коришћења објеката које је Република купила на подручју града, а још увек се не користе (Хотели „Јабланица” и „Нарцис”, итд.)
Четврто тромесечје
Отворити јавну расправу о плановима комуналне градње за наредну годину, на погодан начин што шири круг грађана обавестити о овој расправи и дати им прилику да на разне начине учествују у њој.
Паралелно са овим темом отворити и расправу о месту и функцијама месних заједница. Ако су уопште потребне, онда се свакако из основа мора мењати начин избора њихових савета.
У поступку јавне расправе о буџету за наредну годину саставити кратак и за грађане разумљив нацрт буџета у којем ће посебно место имати капиталне инвестиције и већи комунални пројекти. Овај нацрт конципирати тако да заинтересоване за поједине теме може да одведе до адресе на званичној страници града која нуди шире информације о том предмету и телефон и адресе особе у градској управи са којом може да ступи у контакт….
У грађанском буџету посебно место дати капиталним инвестицијама и детаљно објаснити јавни интерес за сваки наведени пројект. Напустити праксу непрестаних измена табела у којима се више не разликује један пројект од другог и где неки пројекти једноставно нестају, а замењују их други.
У припремама буџета за наредну годину сачинити анализу ефеката средстава уложених у претходном периоду за стипендирање ученика и студената и анализу ефеката средстава уложених у „смањење незапослености”.У буџету планирати средства предвиђена у Плану развоја за привлачење младих са вишим и високим образовањем.
Ваљево, септембар 2023. ЛОКАЛНИ ФРОНТ ВАЉЕВО
УПРАВНИ ОДБОР