На седници, сада већ чувеној по скаредним дискусијама председнице скупштине, у једном тренутку ми је г. Илић врло љубазно препоручио да се “боље припремим” за неку наредну седницу, јер сам тобоже рекао да “Српска напредна странка не издваја средства за заштиту животне средине”, да би наставио како се на “републичком нивоу” издвајају “десетоструко већа средства за те сврхе”.
Нећу даље цитирати, његово излагање објављено је на интернет страници Локалног фронта, тако да свако може да провери шта је г. Илић изговорио.
Локални фронт формално је основан у јулу 2017.године. Много пре тога, априла 2012, у изборној кампањи, председница страначког Савета за здравље, др. Александра Милутиновић, изјављује: “Ваљево је изузетно загађена средина и, за разлику од владајућих партија, СНС зна како треба решити проблем загађене животне средине и то ћемо учинити, реализацијом наших циљева, када дођемо на власт. Највећи проблем је загађени ваздух који удишемо током целе године због грејања и саобраћаја…”
Власт у нашем граду СНС је освојила 2016. године и показала толико знања у решавању загађења, да сам ја, седам година касније, на седници од 13. фебруара 2023. морао да питам да ли је озбиљан, или само нека шала, предлог да се за поправљање квалитета ваљевског ваздуха у овој години издвоји свега 1,68% средстава буџетског фонда за заштиту животне средине. Нисам говорио о висини улагања “на републичком нивоу”; говорио сам о налазима Института “Батут” која је потврдила Државна ревизорска институција, да је 2016. од болести изазваних загађењем ваздуха умрло 6 592 људи, а 2019. већ 8 718.
То су стварни резултати “десетоструких улагања”. Нису то била, на жалост, улагања Српске напредне странке, како тврди г. Илић. Била су то улагања новца грађана Србије у бесмислене и бесловесне пројекте Српске напредне странке који нису ни делић промила допринели смањењу загађења ваздуха у нашем граду.
Колико је, на пример, грађане Ваљева коштао први План квалитета ваздуха из 2016.године? План за који смо пет година касније дознали да га Министарство заштите животне средине није никада одобрило!
Колико грађане Србије стаје израда Програма заштите ваздуха “на републичком нивоу”? Колико ће тек стајати његова примена која касни већ више од годину дана?
Колико ће грађане Ваљева стајати израда Плана квалитета ваздуха од 2022. до 2027? Колико је стајала јавна расправа која је каснила годину дана? Колики су трошкови за лечење Ваљеваца који се разбољевају од последица сагоревања 3-5 тона колубарског лигнита сваког сата у котлу “Крушика” из 1927.године? Колико ће их умрети у овој години пре него што Скупштина града усвоји план чија примена је морала почети 1.јануара 2022?
Хвалисање разбацивањем новца пореских обвезника, г. Илићу, није доказ да сте поправили и очистили ваљевски ваздух. Пример: недавно је градоначелник једну градску комисију почастио са близу 2 милиона пара грађана Ваљева, због залагања у раду на “смањењу аерозагађења”.
Најмање што од вас, г.Илићу, очекујем јесте да се припремите да на следећој седници јавност града обавестите колико је, мерено у микрограмима по кубном метру ваздуха, смањено аерозагађење у периоду између почетка и завршетка рада награђене комисије и колико новца је утрошено ради постизања тог циља?
Жељко Трифуновић, Локални фронт Ваљево