2016. година: 6 592.
2019. година: 8 718
Две цифре које веома прецизно приказују незнање, немар и неосетљивост службеника државе Србије према здрављу и према животима суграђана. Штавише, откривају и један од узрока драстичног пада броја становника наше републике између два пописа.
Извор је релевантан: према подацима Института “Батут” током 2016.године Србија је прерано изгубила 6 592 живота од болести које се могу довести у везу са загађењем ваздуха. Три године касније, 2019. ова цифра стигла је на 8 718! Још један историјски резултат, зар не?
8 718 прерано умрлих од последица загађења ваздуха!! Колико у 2022? У 2023?
Ову црну хронику обелоданила је Државна ревизорска институција на страни 35 свог извештаја са краја 2021. Ревизори су утврдили да много хваљена СНС држава Србија, као и многе њене локалне самоуправе, нису сврсисходно управљали квалитетом ваздуха, који је, наглашава се, један од десет главних глобалних фактора ризика по здравље људи.
Ово су стварни резултати једне власти и једне политике. Ово није празна самохвала о историјским успесима и достигнућима.
Да ли уопште треба помињати како је Ваљево прошло у “златном добу”?
Локални фронт Ваљево више пута је цитирао податке из истраживања Светске здравствене организације који показују да наш град од последица загађења ваздуха годишње прерано губи најмање 240 живота.
Шта је коалиција СНС-СПС од 2016. до 2020. и садашња СНС већина у Скупштини града чинила да ово спречи?
Ништа.
План квалитета ваздуха града Ваљева за године од 2015. до 2021. усвојен је крајем 2016, објављен у “Службеном гласнику” и заборављен. Неозбиљни, немарни и неосетљиви службеници града, на челу са градоначелником Гвозденовићем, сасвим случајно, зар не, заборавили су да нас обавесте како Министарство заштите животне средине никада није одобрило овај документ!
Резултате таквог односа гледамо у читуљама у “Напреду” и на стубовима испред градске управе.
Зашто све ово говорим? Зато што је пред нама први ребаланс Програма коришћења средстава градског буџетског фонда за заштиту животне средине у којем је за квалитет ваздуха планирано три и по милиона динара, свега 1,68% укупних средстава овог фонда. Од тога милион за брошуру о заштити животне средине и едукативне видео емисије, два и по милиона за израду Плана квалитета ваздуха, акционог плана, локалног регистра извора загађивања и још неименованих пројеката из области заштите животне средине.
По члану 31.Закона о заштити ваздуха требало је да после првог, фактички непостојећег плана квалитета ваздуха, добијемо други, за период од 2022. до 2027. Тако каже закон.
Шта каже градоначелник Гојковић, новопечени члан СНС и шеф градског одбора? Од похвала мудрој политици председника своје странке нема времена да се бави ситницама као што су животи 240 или 250 Ваљеваца годишње?
Господина Гојковића нисмо видели на јавној расправи о плану квалитета ваздуха, која је каснила “само” годину дана. Уосталом, зашто би он био вреднији од много хваљене доживотне председнице владе, владе која је Програм заштите ваздуха у Републици Србију усвојила пуних годину дана после одржане јавне расправе!
Локални фронт Ваљево је учествовао и у јавној расправи о овом програму који за наш град до 2030. године предвиђа посебна средства из разних извора у укупном износу од 13,9 милиона евра. Да ли је неко у градској управи ово бар прочитао? Да ли ће средства још једном заобићи Ваљево зато што немамо усвојен још ни план квалитета ваздуха?
Где је извештај са јавне расправе о Нацрту плана квалитета ваздуха одржане пре скоро три месеца? Шта се догодило са стотинама примедби које су пале на самој расправи и у писаним прилозима?
Где су у буџету, у фонду за заштиту животне средине, средства за спровођење Акционог плана побољшања квалитета ваздуха у граду Ваљеву? Да ли све ово значи да нови План квалитета ваздуха неће бити усвојен ни у овој години? И зашто се тај фантомски план у фебруару 2023. још увек назива планом за 2022?
Најзад, какве су гаранције да ће нови акт, ако и буде усвојен, бити одобрен од стране Министарства? Да ли ће то поново бити скривано од нас?
Знамо да није добро када се обраћање јавности завршава у туробној атмосфери. Не очекујемо превише ни од овог од покушаја да црним статистикама тргнемо успаване службенике грађана, бар оне који међу собом галантно деле хонораре за рад у комисијама што су загађење ваздуха у Ваљеву смањиле за милијардити део једног промила!